10 Ekim 2014 Cuma

Bayram kahvaltısından detaylar...

Uzun bir aradan sonra tekrar blogda yazmaya başlamak heyecan verici... Geçen sene oğlumun ve çoğu yaşıtının girmek durumunda kaldığı meşhuuur TEOG sınavları yüzünden bir nevi manastır hayatı yaşadığımızdan blogda yayın yapacak pek fazla malzemem olamamıştı. Neyse ki emeklerimiz zayi olmadı ve oğlum güzel bir liseye yerleşti. Artık hobilerim için daha fazla vakit bulabileceğim, tabi en başta çiçek tasarımına :) Aslında bütün yaz, beni instagramdan takip edenler bilir (TELEMSADIKOGLU), çiçeklerden uzak değildim, aslında bayağı bir iç içeydim:) Hatta kahve ve çay keyifleriyle birleştirdiğim çiçeklerimin resimlerini instagramda bol bol paylaştım.

Bu hafta, içinde bulunduğumuz coğrafyanın bitmek bilmeyen sorunlarına rağmen bayramı yaşamak güzeldi...Bu uzun bir aranın ardından kaleme aldığım ilk yayınımda, mütevazi aile bayram kahvaltımızdan bazı detayları sizlerle paylaşmak istedim. Buyrun...

Fotoğraflar: Samir SADIKOĞLU

Öncelikle bayramınız kutlu olsun!Sofradaki servis tabaklarının hepsini birbirinden farklı kullanarak tekdüze bir sofra yerine, hareketli bir sofra tasarladım. Sofrada siyah-gri-bej-vizon renkleri hakimdi.

Kullanılmış farklı tiplerde kavanozlara beyaz BRACHYSOME çiçekleri yerleştirdim. Kavanozlara sicimle fiyonklar attım ve bazılarına bayram kutlama kartları iliştirdim. Bayılıyorum papatyaya benzeyen bu çiçeğe! Ve yaşasın GERİ DÖNÜŞÜM!!!Peynir tabakları ile başlayalım:


Peynirleri, defne yaprağı, çörek otu, ceviz ve kuru erik ile süsledim.


Domates ve biber tabii ki kahvaltının peynirden sonraki vazgeçilmezleri! Domatesin üzerine biraz nane ve kekik serpiştirdim. Biberleri jülyen kesip tabağın bir kenarına yerleştirdim ve asimetrik bir görünüm elde ettim.

Siyah zeytini tane kişnişle ve defne yaprakları ile süsledim (Yeşim'ciğimden öğrendiğim gibi). Çok da hoş bir lezzet katıyor zeytine...

Yeşil zeytini ise biberiye ile süsledim.

Tabii ki babaannemin klasik bayram yumurtalarını unutmadım! Ve de kayınvaldemin öğretisi olan közlenmiş kırmızı biber salatasını.

İsim kartları IKEA'dan :) Hem kumaş hem kağıt peçete kullandım. . Bu aralar siyah-gri-vizon üçlüsüne takmış durumdayım! Defnuş'un kedili kartı :)

Sofrada 3 farklı çeşit çatal-bıçak kullandım. Çatal bıçaklar Merci'den ) Onlar da siyah ağırlıklı :)

Hatta simsiyah...

Malum, annemin reçelleri...Daha dün memleketten yenileri geldi!

Bundan sonraki bayramlarımızda hep beraber, hep bir olalım! Bayramınız mübarek olsun...


Bayramlar hakkındaki düşüncelerim için geçen sene bayramda yayınladığım yazıma göz atmanızı tavsiye ederim Geçen seneki bayram sofram da fena değil hani )))
http://telemgoksadikoglu.blogspot.com.tr/2013/08/aile-bayram-kahvaltisi.htmlOnlar da bayram yapsın...Savaş bitsin...

1 yorum:

kedilievin tarzi dedi ki...

sanırım uzun süre ayrılamayacağım bloğundan.ortanca nasıl kurutulur diye araştırma yaparken buldum,hemen takibe aldım.ben biraz daha gezineyim şahane blogda.
sevgiler