14 Ekim 2013 Pazartesi

2013 yazının ardından...

Bu yaz, okullar kapanınca taşındığımız yazlığımızı, ancak okullar açıldıktan 1 ay sonra bırakabildik. Halen de bir parçamız orada...Güzel bir yazın ardından, yaz boyu (internet bağlantımız olmadığından) paylaşamadığım görüntüleri yazdan kalma şu günlerde sizlerle paylaşmak istedim. Bu yaz bizi yalnız bırakmayan tüm akraba, arkadaş ve dostlarımıza teşekkür ederiz. Yazlığımız sizlerle güzel...

Fotoğraflar: Samir SADIKOĞLU (Güzel olanlar Samir'in objektifinden, diğerleri benim cep telefonum ile çekilmiş.)

İşte burası bizim keyifli sohbetlere ev sahipliği yapan mütevazi terasımız:Terasımızın komşumuz Fabrizio'nun terasından görünümü...Duvardaki sandaville, sakız sardunyaların altında petunya, kozmoz ve şu an adını hatırlayamadığım otlarla yapılmış aranjmanlar rüzgarda sallandıkça hoş bir görüntü oluşturuyordu.

Korkuluklarda sandaville ve purple heart saksılarını görüyorsunuz. Terası komşumuzla paylaştığımız için araya mazılarla sınır yaptık. Yazın sonunda çekilmiş bu fotoğrafı evin önündeki ortancalardan yaptığım bir aranjman eşliğinde kahve keyfinden hemen önce çekmiştim. Ortancalar kurumaya başladıkları için normalde pembe olan renkleri gül kurusu rengine dönmüş ve çok daha güzel bir görünüşe sahip olmuşlardı :) 


Duvardaki sandavillerim ...

Samir, Merve'nin hediyesi saksının içindeki bu şiirsel güzelliği çok başarılı resmetmiş...

Duvardaki sakız sardunyalarım...

Korkuluklardaki sandavillerim ve geride  mor purple heart sukkulentlerim...

Semizotu çiçeğim (daha gerideki) ve Huriş'in ceylan gözleri...

Gül hatminin minyatürü olan Akdeniz hatmim...

Defne^nin isteğiyle aldığımız ve çok sevdiğimiz nazlı çarkıfeleğim...Çiçekleri sabah ezanıyla açıp akşama doğru kapanıyor ve sadece bir gün yaşıyıyır :(

Beş çayında Deniz'in kekiyle çay keyfi...

Mutfakta yemek yaparken manzaram...Sağ tarafta korkuluklarda beton sakıslar içinde aranje ettiğim çarkıfelek, kordilin, brachysome ve ipomea çiçekleri yaz boyu kahverengi/mor/kızıl renkleriyle gerideki  mor lavantalarla müthiş bir uyum sergiliyordu. Mazıların saksıları (Şebnem'in hediyesi) ve onların önündeki  kayık şeklindeki ve içinde kaz ayağı dikili saksıların rengini yer döşemesi ile uyumlu seçtim. 

Korkuluklardaki kordilin ve brachysome çiçeklerinden oluşan aranjman...

Ve sukkulentlerim!!! Sukkulentlerimi mutfaktan terasa girişte sol tarafa toplu bir halde farklı formlarda fakat aynı renklerde saksılara diktim. Kıştan beri yapraktan çoğalttığım sukkulentlerin yazın sonunda bu hallerini görmek inanılmaz keyifli idi!

Aranjmanların yakından görünüşü:

En sevdiğim sukkulentim: Benim sukkulentlerle tanışmamı sağlayan kardeşim Atahan'ın bu seneki hediyesi Echeveria...

İşten dönünce, terasta gün batımında, çocuklar dışarıda oynadığı ve eşim henüz işten dönmediği için sadece bana ait olan bir zaman diliminde, kitap okuyarak içtiğim yorgunluk çaylarını şimdiden özledim...

Yaz sonu çok etkilenerek okuduğum İshak ALATON'un "Lüzumlu Adam"ından sonra okuduğum "Lüzumsuz Adam" kitabını da tavsiye ederim.

Nefis bir yaz klasiği: Ella FITZGERALD & Louis ARMSTRONG'dan "Summertime" ile yaza veda edelim!
4 yorum:

Aycan Deniz GÖK dedi ki...

Eline sağlık çok güzel olmuş..Yazın tadına birkez daha vardık...

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Bu güzel terası görünce içim açıldı ve sanki o sıcak güzel günlere geri döndüm. İnsan böyle bir terasta koca bir yazı bir an gibi yaşar.Ellerinize ,kollarınıza sağlık valla geri dönmekte acele bile etmişsiniz bir ömürlük ben de resimleri görünce gelip bir yorgunluk kahvesi içmiş kadar oldum:)

Görüşmek dileğiyle
Sera

Telem GÖK SADIKOĞLU dedi ki...

Aycan'cım teşekkür!

Telem GÖK SADIKOĞLU dedi ki...

Teşekkürler Sera Hn :)