9 Haziran 2013 Pazar

BİTKİ RESSAMLIĞI SERGİMİZ İTÜ REKTÖRLÜK BİNASI'NDA YAZ BOYU GEZİLEBİLİR.


BİTKİ VE SANATIN BULUŞTUĞU NOKTA: BİTKİ RESSAMLIĞI


Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde (NGBB) Bitki Ressamı Işık GÜNER tarafından verilen bitki ressamlığı kurslarının katılımcılarının resimlerinden oluşan sergimiz NGBB'nin ardından İTÜ Gümüşsuyu  Kampüs'te sergilenmişti. Sergi şimdi de Üniversitemizin 240. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde Rektörlük Binası'na taşındı ve 29 Mayıs'ta İTÜ Rektörü Prof.Dr.Mehmet KARACA ve NGBB Müdürü Prof.Dr.Adil GÜNER tarafından açıldı. Sergiyi yaz boyunca hafta sonları dahil gezebilirsiniz.

Bitki ressamlığı, bitkilerin resimlerinin, ölçekli olarak çiçek, yaprak, gövde, kök, tohum vb detaylarla ve bitkinin bölümlerinin bitkinin üzerindeki duruşları dikkate alınarak ve canlı bitkilere bakılarak  resimlendiği bir sanat dalıdır. Bitki ressamlığı bir sanat dalı olmanın yanı sıra, bu özellikleri sayesinde, yüzyıllardır botanik bilimine katkıda bulunan bir sanat dalıdır. Bu anlamda serginin mühendisliğin yanı sıra mimarlık, müzik ve moda gibi alanlarda dünya çapında uzmanlar yetiştiren İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmesinin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum.


Yurt dışında, özellikle İngiltere, Fransa, Amerika'nın başı çektiği ülkelerde çok önemli bir sanat dalı olan bitki ressamlığının Türkiye gibi 3000'den fazlası endemik olan 11000'in üzerinde bitki türüne ev sahipliği yapan ve sahip olduğu florayla Avrupa Birliği'nin yarısı kadar bitkinin yetiştiği bir ülkede maalesef yeterli ilgiyi görmemesi gerçekten çok üzücü. NGBB'de düzenlenen ve benim de bu sene Ocak-Mart döneminde katıldığım bitki ressamlığı kursları ile yine NGBB tarafından yürütülen ve on yıllık kapsamlı bir proje olan Türkiye Florası Ansiklopedisi'nde yer alacak 11000'nin üzerinde bitkinin resmedilmesi için gereken bitki ressamları yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde de bir çok yetenekli insanın olduğunda eminim. Bunlardan bir tanesi neden siz olmayasınız? Bu kurslar ve bitki ressamlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ki bence kesinlikle edinin :),  www.isikguner.com ya da www.ngbb.org.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Sergide, aşağıda Işık Hocamla çekilmiş fotoğrafta benim solumda gördüğünüz resim olmak üzere ilk ve tek olan resmim olan resmim var :) Ama yakında daha fazla resimler yapmakta kararlıyım, çünkü çok keyif aldım! Yeteneği olan olmayan herkese kurslara katılmasını tavsiye ederim. Tabii, özellikle Işık Hoca'dan ders almayı! Işık Hoca söz verdi, İTÜ'de bir kurs açacak! Benim resmim çok amatör, ama inanılmaz güzellikte resimler var sergide! Kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyorum!!!Sergimiz açılışımızdan kareler (https://www.facebook.com/botanicalpaintings) :Keyifle gezmeniz dileğiyle...


Hiç yorum yok: