12 Mayıs 2013 Pazar

TELAŞLI BİR ANNELER GÜNÜ SABAHI...

Bugün sabah, salondan gelen telaşlı ayak sesleri ile uyandım. Dünkü yemek davetimizin ardından üzerimdeki tatlı yorgunluğun verdiği rehavet yüzünden uyku sersemi vaziyette  "Bugün Pazar, çocuklar lütfen yapmayın bunu bana,  uyumak istiyorum!" düşünceleriyle yatakta doğruldum. "Neler oluyor?" diye anlamaya çalışırken, "fısıltı" (!) halinde birbirleriyle tartışan çocuklarımın sesini duydum. Biraz yüksek sesli fısıldaşmalarından "bana hiç duyurmadan" (!!!) bana bir ANNELER GÜNÜ sürprizi hazırlamanın telaşı içinde olduklarını anladım :) Daha sonra eşimin yine "fısldayarak", ama nedense tüm detaylarıyla duyduğum, kahvaltıda en çok yemeyi sevdiğim "simit" sürprizi için oğlumu alışverişe çağırdığını duydum. 

Yüzümde kocaman bir gülümseme belirdi :) Gözlerimi kapattım ve pencereden süzülen güneş ışınlarının sıcaklığını yüzümde hissederek "Bu tatlı sürprizi bozmayayım en iyisi" diye düşündüm :) Eşim ve oğlum  "sürpriz" simit almaya gittikten sonra kızım pıtır pıtır koşuşturmalarına devam etti :) Arada bir beni kontrole gelmeyi de ihmal etmiyordu :) Tabak çanak tıkırtıları, ay uff gibi seslerin ardından başına da bir şey gelir diye korktuğumdan daha fazla dayanamadım "Defne'cim, n'apıyorsun?" dedim. Kızım telaşla yanıma geldi ve "Sen uyumaya devam edebilirsin annecim, sakın kalkma!." dedi ve salonun kapısını kapattı.

"Büyüdüler..." diye düşündüm ve tabii ki gözlerim doldu; klasik...Birkaç damla tutamadığım göz yaşından sonra "Telaşlanmana gerek yok, BÜYÜDÜLER, olayın güzelliğini yaşa Telem." diye kendimi telkin ederek "sürprizi" beklemeye koyuldum...

Bir süre sonra hepsi beraber beni "uyandırmaya" geldiler. Gözlerimi kapatmamı söylediler; oğlum ve kızım ellerimden tutup çekiştirerek beni mutfağa kadar götürdüler. Ben hazırlanmış bir kahvaltı sofrası beklerken, gözlerimi açmamı söylediklerinde, GERÇEKTEN hiç beklemediğim bir sürprizle karşılaştım: Mutfak tezgahımda, sağda pembe rengiyle terasım için almayı planladığım BRACHYSCOME, solda ise minik meyveleriyle daha geçen gün yine terasım için alayım diye aklımdan geçirdiğim ÇİLEK saksıları çok yaratıcı bir sunumla karşımda duruyordu!!! Defne'nin enstalasyonuyla ve oğlumun ve eşimin katkılarıyla ANNELER GÜNÜ hediyeme kelimenin tek anlamıyla BAYILDIM! Defne'nin yaptığı minik figürler bizi temsil ediyordu.Defne'nin kır çiçekleriyle hazırladığı mini buket ve sol yanında "BEN" :

Kerem'in kutlama yazısı ve sağ tarafta "KEREM": (Bıyıklara dikkat!)

Defne'nin kutlama yazısı ve çiçek dalına asılı vaziyette "DEFNE":

Bu arada aşağıda gördüğünüz gibi saksılardan fırlayan karıncalar da anneler günümü kutlamayı ihmal etmediler! Meğersem tüm o kavgalar, telaşlar bu davetsiz misafirler yüzündenmiş! Karıncalar saksılardan tezgaha dağılınca görünmesinler diye peçetelerle örtmüşler :) ama yaramaz karıncalar illa da beni kutlamak istemişler!

Bu güzel sürprizin hazırlanmasında Defne'nin çiçekleri satın almasına yardımcı olan BABAMA, bir haftadır çiçeklerimi balkonunda sır gibi saklayan (hayret ettim çünkü genelde pek sır tutamaz annecim !) ve bakan ANNEME ve de sürpriz kahvaltı için EŞİME çok teşekkür ederim.

GERÇEKTEN HARİKA BİR ANNELER GÜNÜ HEDİYESİ OLDU!!!
HEPİNİZİ SİZİN TAHMİN ETTİĞİNİZDEN DAHA ÇOK SEVİYORUM!!!

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Telem hanım merhaba,
yazınızı okudum çok güzeldi benzer bir anneler günü de biz yaşadık heralde anneler gününde bütün annelere kahvaltı hazırlanıyor fakat süzün fotğraflarınızı göremedim benden mi kaynaklanıyor merak ettim sevgiler
Sera

Telem GÖK SADIKOĞLU dedi ki...

:))) Tüm aile halkının uyuduğu günler olan Pazar günü ile erken kalkıp kahvaltı hazırlamak biz annelerin kaderi :) Senede bir gün bile insanın çok hoşuna gidiyor değil mi?

Edebi yönümün "hakikaten" kuvvetli olmadığının farkındayım. Bu konuda iddiam sıfır! Alçakgönüllükten falan söylemiyorum, gerçekten öyle. Benim yazılarım sadece hissettiklerimi döküverdiğim yazılar...Kalemi kuvvetli bir insan olmayı isterdim, çok da okurum ama bu da bir yetenek, ne yapalım Allah vermemiş :)) Aslına bakarsanız çok da umurumda değil :) Ne hissettiğimi anlıyorsa okuyanlar benim için yeterli :) Yine de yazımı beğendiğinize çooook sevindim.

Kahvaltı resimlerini koymadım, sadece "enstalasyon"u koydum. Onu görebiliyor musunuz?

Bloguma yorumların gelmesi çok hoşuma gidiyor, çok teşekkürler Sera Hn.

Adsız dedi ki...

Selam,
Maalesef "enstalasyon"u göremiyorum.Bu arada edebi tarafınızı hafife alıyorsunuz:))
Ben de çok okurum ama asıl benim yazılarım çok yalın bunun sadece yetenek olduğunu kabul ediyorum.Fas-ı gül tasarımı harika güllerin bu renkleri favorim benim(mesela kötü bir devrik cümle neyse)yeni tasarımları merakla bekliyorum ben de çilek aldım bizim civcivler (ikizler)üzerinden koparıp yemeye bayıldılar.
Görüşmek dileğiyle iyi çalışmalar
Sera