3 Nisan 2013 Çarşamba

İLK KATILDIĞIM SERGİNİN ARDINDAN...

Yıl 1976 - Daha okula gitmiyorum...Gaziantep'te yaşıyoruz ama yaz tatillerini Denizli'de anneannemler ve babaannemlerle geçiriyoruz. Yaz tatilini anlatan resimli bir kitapçık gibi bir şey hazırlamışım. Anneannemim divanı, bir dedemin bastonu, öbür dedemin kasket şapkası, babaannemin tülbentinin altından çıkan telem örgülü saçları, amcamın bostanı, halamların tütün tarlası, hepsi hepsi resimlerde var. Annem hala saklar...


1977 - İkinci sınıftayım. İstanbul'a yeni geldik, öğretmen henüz beni tanımıyor. Resim yapıp götürüyorum, benim yaptığıma inanmıyor :) Ama okulda da aynısını yapınca ikna oluyor.

1981-1988 - Kadıköy Anadolu Lisesi'nde okuyorum. Güzel resim çiziyorum. Resim öğretmenlerim akademiye gitmem gerektiğini söylüyor.

1988 - Lise son sınıf, matematik sınıfındayım, resmi çok seviyorum ama ilk üç tercihim mühendislik...Ondan sonrakiler hep mimarlık, iç mimarlık, peyzaj, ama babam sıralamayı yaparken galiba ilk üçten birini kazanacağımı biliyor...Kendisi çok iyi bir öğretmen ve tabii ki kızının çok iyi bir eğitim almasını istiyor...

1988-1992 - Herhalde en fazla sevebileceğim mühendislik alanı olan "Tekstil Mühendisliği" programında okuyorum. Bir sürü mühendislik dersi alıyorum, ama en azından hizmet ettiğimiz sektör moda, giyim; ucunda çizim-tasarım var.

1992 bahar - Son sınıfta okurken tekrardan üniversite sınavına giriyorum; yakında tekstil mühendisi de olacağım,  mesleğim cebimde, ama ben artık resim okumak istiyorum. 

1992 yaz - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin yetenek sınavlarına giriyorum. Birinci aşama sınavında tesadüfen bizim apartmandan bir arkadaşla aynı masada sınava giriyoruz. Sağıma soluma bakıyorum; yüzlerce kişi var, ama herhalde birinci aşamayı geçerim diyorum. Sınav sonuçlarına bakmaya gidiyorum; şimdiki eşim, o zamanki erkek arkadaşım var yanımda, kazanamamışım. Üzülüyorum, şaşırıyorum: "Birinciyi geçerdim en azından.." diye düşünüyorum...

1993 Ocak ayı - Kısa süre özel sektörde çalıştıktan sonra mezun olduğum bölümde araştırma görevlisi olarak akademik hayata atılıyorum.

1993 yaz - Aynı masada sınava girdiğimiz arkadaşımı tesadüfen görüyorum. "Neden ikinci sınava gelmedin? O kadar istiyordun!" diyor! "Ama ben kazanamadım ki!" diyorum. "Olur mu, kazanmışsın, hatta adını okudular sınavda." diyor. O an tuhaf bir sıcaklık kaplıyor her yanımı ve arkadaşım yanlış listelere baktığımı anlatıyor, pek duymuyorum ne dediğini...İkinci aşamayı geçebilir miydim bilmiyorum ama içimde kalıyor resim eğitimi.

1993-2013 Ocak (20 sene) - Sanki resme küsüyorum, resim yapmayı bırakıyorum. Ya da belki de "o kadar da" istememişim, isteseydim bir şekilde uğraşırdım herhalde...Kaderime razı oluyorum.

2013 Ocak - Bitki Ressamlığı kursuna başlıyorum çok sevdiğim bir hocamın tavsiyesi ile. Aradan geçen 20 yılda çok şey unutmuşum, ama resim yaparken aldığım zevk 20 yıl öncesiyle aynı...Hatta çok sevdiğim çiçeklerin resmini yaptığım için daha da fazla!

30 Mart 2013 / Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Bitki Ressamlığı Kursu Sergisi - Hayatımın en güzel günlerinden biri...Hava harika, benim ailem, eşimin ailesi herkes benim için gelmişler...3 aylık bitki ressamlığı kursunun ardından düzenlenen sergiye tek bir resmimle katılıyor olsam da, sergiye katılan arkadaşlarımın çoğunun resimleri benden çok daha iyi olsa da, bir hedefe ulaşmanın verdiği hazla kendimi çok mutlu hissediyorum! Aferin bana, başardım...Ve artık resim hayatımdan çıkmayacak, bunu biliyorum...

Teşekkürler Serpil KURT Hocam; hayatımda yeni bir sayfa açmama vesile olduğunuz için... 
Teşekkürler Samir; gitmem için beni yüreklendirdiğin için. 
Teşekkürler anneciğim, her zaman olduğu gibi, çocuklarımla ilgilendiğin için...
Teşekkürler Işık GÜNER Hocam, bana öğrettikleriniz ve beni cesaretlendirdiğiniz için...

Sergiyi ziyaret eden tüm akraba, arkadaş ve de eski/yeni öğrencilerime sonsuz teşekkürler...5 yorum:

Fatma İnal dedi ki...

Yaşamında tutkunun peşinden gittiğin için seni tebrik ediyorum. Harika çalışmalara imza atacağını ve bunu büyük bir keyifle yapacağına inanıyorum.

Sevgilerimle.

Fatma Genç İnal

Telem GÖK SADIKOĞLU dedi ki...

Fatma'cım, beraber çalıştığımız nefes derslerinin de bunda katkısı yadsınamaz. Her zaman feyz aldığım bir arkadaşımsın. Çok teşekkürler...

Serpil Kurt dedi ki...

Telem,

Beni çok duygulandırdın, hayatında yeni bir sayfa açılmasına çok sevindim. Hayatında hep renkli ve yeni sayfaların açılması dileğiyle. Sevgiler.

Serpil Kurt

Ayse Yivlik Neftci dedi ki...

HAYATIN GİSİŞİNE BIRAKINCA İNSAN KENDİNİ HER ŞEY DAHA GÜZEL OLUYOR....TEBRİKLER...

Adsız dedi ki...

anneciğim, ne kadar güzel bir hayatın olduğunu öğrendim:) ayrıca bana da çok cesaret verdin, teşekkürler... bu yazıyı yazdığın için çok teşekkür ederim...