16 Ocak 2013 Çarşamba

adım adım "ANNA KARENINA'NIN ŞAPKASI"....


Geçen hafta, çok sevdiğim bir arkadaşımla Tolstoy'un ünlü eseri "Anna Karenina"nın Joe Wright yönetmenliğindeki vizyondaki yeni yorumuyla ilgili konuştuk. Kendisi filme gitmişti ve filmde kullanılan kostüm ve takıların çok güzel olduğundan bahsetti. O andan itibaren bu filme gitmeye çalışıyorum, ama maalesef henüz kısmet olmadı :( Filmle ilgili yorum ve haberlere göz atmak için biraz internette gezinince Keira Knightley'nin canlandırdığı "Anna"nın ve diğer karakterlerin Jacqueline Durran tarafından tasarlanan giysilerine ben de bayıldım! Özellikle filmde kullanılan şapkaları görünce kendimi bir şapka süslemesinde kullanılacak aranjman tasarlamaktan alıkoyamadım! 


Nedense şapkanın süslemesiyle ilgili olarak ilk aklıma gelen çiçek "GÜL" oldu! Hemen İstanbul'daki en güzel gülleri bulabileceğim yerlerden biri olan Flower House'a koştum. Dükkandan içeri girince muhteşem güzellikte dört aranjmanla karşılaştım! Bir düğün için hazırlık yapıyorlardı. Aranjmanlar o kadar güzel ve değişikti ki! Nedense gelini pek kıskandım :) Biz evlenirken böyle aranjmanlar pek yapılmıyordu maalesef :( Kendilerinin web sitesi yok, o sebeple çiçekleri görmek için dükkana gitmeniz gerekiyor! Fulya'dan Yıldız'a doğru çıkan dik yokuşu tırmanırken sol tarafta bir dükkan. Zaten vitrindeki çiçeklerin kalitesinden ve uyumlu dizilişinden geldiğinizi anlayacaksınız! İstanbul'daki en güzel aranjmanları yapan çiçekçilerden biridir Flower House. Birçok nadir çiçekle tanışmamı sağlayan ve her zaman güvenebileceğim tazelikte çiçekler bulunduran Flower House'da tabii ki aradığım güller karşımda duruyordu! 

Fotoğraflar: Samir/Telem SADIKOĞLU

 "ANNA KARENINA'NIN ŞAPKASI"nın başrol oyuncuları: Soldan sağa kuru dallar, lavanta yaprakları, ekvator gülleri, erengüller, okaliptus dalları.

Öncelikle bir şapka gerekiyordu. Bunun için evdeki folklorik bir kıyafetin fesini kırmızı bir elyaf kumaşla kaplayarak şapkaya dönüştürdüm :) 

Şapkanın üzerine, iğneler yardımıyla gül yaprakları yerleştirdim. 


Sonra bu yaprakların üzerine esasen ekru renkteki taç yapraklarının uçları kırmızı-turuncu arası bir renk olan  EKVATOR GÜLLERİni yerleştirdim:
Turuncu-kırmızı ağırlıklı ekru taç yapraklara sahip bir başka EKVATOR GÜLÜnü diğer ikisinin üzerine yerleştirdim:


Sıra tabii ki, her aranjmandaki vazgeçilmez tutkum :) ERENGÜLlerde!


Aranjmanın tamamlanması ve biraz daha havalı olması için LAVANTA yaprakları ve OKALİPTUS dallarından faydalanmayı düşündüm:

Son olarak, yine aranjmanlarımda vazgeçilmezlerimden olmaya başlayan SILVER BRUNIA her zamanki gibi boşlukları doldurdu ve tasarıma elegan, modern ve değişik bir tat kattı!

"ANNA KARENINA'NIN ŞAPKASI" huzurunuzda...


Kızlar da beğendi galiba :)


Anna Karenina takar mıydı bilemiyorum, ama ben de çok beğendim ve takmaktan kendimi alıkoyamadım! 

İngiltere'de Kraliyet At Yarışlarını seyretmeye bu şapkayla gitsem yeridir :)

Bloguma izleyici olmanız arzusu ile...
http://telemgoksadikoglu.blogspot.com/2013/01/bloguma-izleyici-olmaniz-arzusu-ile.html

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben de istiyorum o sapkadan. Bu sene Royal Ascot sapkan o olsun:)

Telem GÖK SADIKOĞLU dedi ki...

Mine'cim, sanıyorum bu yorumu yazan sensin. Tabi canım yaparım, ama benim gelip Londra'da yapmam lazım, kargoyla gönderemeyeceğime göre:) O işi nasıl halledeceğiz?

Mine Topal dedi ki...

Yesssss. Bemim:)
Ya gmail kullanmak istemedim. Annonimi seçtim:)
Hahaaa...