16 Aralık 2012 Pazar

"PRATİK PEMBE" ve ÇİÇEKLERİN BİZİ MUTLU ETTİĞİNE DAİR BİR MAKALE...

Bu hafta biraz yoğun olduğumdan ve Flower Show Istanbul Fuarını ziyaret ettiğimden,  her hafta gezdiğim çiçekçilerimi gezemedim ve detaylı bir aranjman yapamadım maalesef...Dolayısıyla bu hafta sonu "adım adım" görüntülenme" de yapamadık maalesef:(

Ama bugün çok sevdiğim bir arkadaşımı ve de bir kuzenimi ziyarete giderken elim boş da gitmek istemedim!  Hemen Acıbadem'in en çeşitli ve en güzel çiçekleriyle dolu tezgahına sahip "Sultan"a koştum ve aldığım  pembe/beyaz LİSİYANTUSler ve pembe ERENGÜLlerden "PRATİK PEMBE"yi(leri) aranje ettim: Biraz yakından...Fotoğraflar tabii ki Samir SADIKOĞLU:
Çiçeklerle uğraşmak ve onları ailemle ve dostlarımla paylaşmanın beni "ÇOK MUTLU" ettiği kesin! Çiçeklerin bizi mutlu ettiği yönündeki yaygın kanı, aşağıdaki makale ile "bilimsel" olarak kanıtlanmakla kalmamış,  çiçeklerin "ruhsal sağlığımızı güçlü bir şekilde pozitif yönde etkilediği" gerçeği de ortaya çıkarılmış. Gerçekten çok titiz ve detaylı bir akademik çalışma olan bu makaleyi okumak isterseniz  aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz: http://www.aboutflowers.com/images/stories/HealthBenefits/ep03104132.pdf

Eğer bu makaleyi okumaya vaktiniz yoksa ben sizin için özetini paylaşıyorum :)

The State University of New Jersey öğretim üyeleri tarafından Evolutionary Psychology adlı süreli yayının Nisan 2005 sayısında basılan "An Environmental Approach to Positive Emotion: Flowers" (Çiçekler: Pozitif Duyguya Çevresel Yaklaşım) adlı makalede, çiçekler ve yaşamdan memnuniyet üzerine yüzlerce denek üzerinde 10 ay süren bir araştırmanın sonuçları irdelenmiş. Sonuçlar "çiçeklerin duyguların doğal ve sağlıklı bir yöneticisi" olduğunu göstermiş:

1. Çiçeklerin "anında" mutluluk getirdiği gözlemlenmiş. Çiçek alan kişilerin yüzünde heyecanlarını yansıtan içten gülümsemeler olmuş.
2. Çiçek alan kişiler morallerinin düzeldiğini, sakinleştiklerini ve neşelenerek yaşamdan daha fazla zevk aldıklarını ifade etmişler. Çiçeklerin uzun dönemde duygular üzerinde pozitif etkileri olduğu gözlemlenmiş.
3. Çiçeklerin varlığının aile bireyleri ve arkadaşlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiği gözlemlenmiş.
4. Çiçeklerin sergilendiği ortamlara bakıldığında, kişilerin çiçek aranjmanlarını "paylaşımın bir sembolü" olarak gördüklerinden antre, oturma odası ve yemek odası gibi ziyaretçilere açık alanlara yerleştirdikleri görülmüş. Çiçeklerin bulundukları ortama giren kişiler üzerinde pozitif bir etki yarattığı ve mekanı daha samimi bir havaya büründürdüğü gözlemlenmiş.

Bakın, çiçeklerin bizi mutlu ettiği "bilimsel" olarak da kanıtlanmış. Hadi bu güzel Pazar günü tembellik etmeyin! Üşenmeyin; yakınınızdaki bir sokak satıcısına gidin ve tezgahlardaki rengarenk ve mis kokulu kasımpatı, lisiyantus, erengül, şebboy, sümbül, hüsnü yusuf, karanfil, vb. muhteşem çiçeklerden birkaç demet alın! "PRATİK" veya detaylı bir çiçek aranjman yapın! MUTLU OLUN! 

1 yorum:

Merve Sadıkoğlu Akgül dedi ki...

çiçekler çok güzel, tekrar teşekkürler...