25 Aralık 2012 Salı

adım adım "ANNE ŞEFKATİ"...


22 Aralık annemin doğum günüydü...Annem için şöyle güzel ve duygusal bir yazı yazmayı çok isterdim ama maalesef hiç öyle "edebi" yazılar yazma yeteneğim yok :( Annem, "annelikle ilgili" (benim annem bir melek, şefkat dolu, fedakar, vs vs vs...) bir dizi güzel özelliklerinin yanı sıra son derece "yaratıcı" bir kişiliktir. "Yoktan var eder" tanımı sanki annem için söylenmiştir. Misafir ağırlamayı çok sever ve sofraları hep çok şıktır...Ayrıca da inanılmaz teatral yeteneği olan komik bir kadındır ve etrafındakileri anlattığı anekdotlarla kırar geçirir. Oğlum ve kızım, annemin çocukluğuna dair anlattığı anıları belki "hiç abartmıyorum" yüzüncü kez dinlemişlerdir, ama halen "anneanne hadi çocukluğunu anlat" diye tam birer anneanne "fanatiği" olarak sık sık "karşı komşum" olarak bana "yaşarken cennet" hayatını tattıran annemin evine kaçarlar...Her şey için teşekkürler anne! Sen olmasan "kesinlikle" bu konumda olmazdım; tabi bu blog da olmazdı :)


Annem için tasarladığım "ANNE ŞEFKATİ" adını verdiğim aranjmanda tabii ki annemin en sevdiği çiçekler olan  "GÜL"ler ve "erenGÜL"ler başrolde! 

Fotoğraflar: Samir SADIKOĞLU

Annem için tasarladığım aranjman için pudra rengi ve yapraklarının uç kısımları pudra rengi olan pembe güller seçtim: (Bu tasarımımda kullandığım güller ve daha önceki tasarımlarımda kullandığım "nadir çiçeklerin" hepsi Yıldız'daki Flower House'dan)
Aranjman yapmak için gereken malzemeler için bkz. 19 Kasım 2012 tarihli "adım adım SONBAHARA MERHABA" yazım. Önce tasarımın merkezinde yer almasını istediğim GÜLlerle başladım. Sonra LİGUSTRUM dalları ve LAVANTA yapraklarını ekledim:

Artık ERENGÜLleri her yerde bulabilirsiniz! Bu kadar çok sevmekte haklıyım değil mi? (Erengüller: Acıbadem TÜRK TELEKOM'un köşesindeki Sultan'dan)

Aranjman yaparken RENK GEÇİŞLERİNİN önemli olduğunu düşünüyorum. Benim yaptığım aranjmanlar hakkında yapılan ortak yorum "renkleri çok iyi kullandığım" oluyor. Renkler sadece çiçek tasarımında değil benim hayatımın her alanında "takıntı" halde önem verdiğim bir unsurdur:) Etrafımda uyumsuz renkleri bir arada görmek beni "gerçekten" çok rahatsız eder. Pudradan pembeye doğru renklere dikkat ederek erengülleri yerleştiriyorum:

OKALİPTUS dalları gri-yeşilimsi renkleriyle lavanta yapraklarıyla uyumlu: 

"ANNE ŞEFKATİ" anneciğim için hazır:

BİRAZ NOSTALJİ: Büyük sanatçı rahmetli ZEKİ MÜREN'den "ANNEM" şarkısını dinlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=dgkQ4v_wj4c


1 yorum:

Aycan Deniz GÖK dedi ki...

Eline sağlık. Çok güzel olmuş. Doğum Günün Kutlus olsun Anneciğim !